Η δανειστική μας βιβλιοθήκη

Στο νηπιαγωγείο μας λειτουργεί Δανειστική Βιβλιοθήκη η οποία διαθέτει περισσότερους από 500 τίτλους βιβλίων όλων των κατηγοριών και εξυπηρετεί τις ανάγκες τόσο των εκπαιδευτικών όσο και των μαθητών/τριών του σχολείου. Τα παιδιά  του νηπιαγωγείου μπορούν να δανείζονται, εφόσον το επιθυμούν, βιβλία από την δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου. Η Δανειστική Βιβλιοθήκη είναι ένας ωραίος τρόπος για να δουν τα παιδιά πολλά και διαφορετικά βιβλία χωρίς να χρειαστεί να τα αγοράσουν. Η ανάγνωση των βιβλίων βοηθά στη δημιουργία προτύπων συμπεριφοράς και είναι μέγιστης σπουδαιότητας στην κατάκτηση του εγγραμματισμού.

Κάθε παιδί μπορεί να δανειστεί κάθε φορά ένα μόνο βιβλίο. Ο δανεισμός του βιβλίου συνεπάγεται την υποχρέωση της επιστροφής του στην κατάσταση στην οποία το παρέλαβε. Σε περίπτωση που κάποιο βιβλίο μουτζουρωθεί,  καταστραφεί ή χαθεί θα πρέπει άμεσα να αντικατασταθεί από το παιδί που το έχασε ή το κατέστρεψε. Άλλωστε είναι πολύ σημαντικό να μάθουν τα παιδιά να σέβονται τα βιβλία, αλλά και να σεβαστούν το γεγονός ότι τα βιβλία αυτά δεν είναι δικά τους, είναι δανεικά και πρέπει να τα επιστρέψουν όπως τα παίρνουν.  Ειδικά για φέτος λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών, τα παιδιά θα δανείζονται ένα βιβλίο κάθε Παρασκευή. Το βιβλίο θα  επιστρέφεται  στο σχολείο την επόμενη Δευτέρα και θα παραμένει αδιάθετο για δυο εβδομάδες. Με αυτό τον τρόπο θεωρούμε πως εκμηδενίζουμε τον κίνδυνο μετάδοσης του υιού covid 19 μέσω των βιβλίων της σχολικής μας βιβλιοθήκης.